SOUČASNÉ POHLEDY NA DIAGNOSTIKU A TERAPII ONEMOCNĚNÍ ŠTÍTNÉ ŽLÁZY U PSŮ A KOČEK

26. 5. 2022

Diskuze u „kulatého stolu“ – Jane Robertson, DVM, Richard Nelson, DVM, J. Catharine Scott-Moncrieff, VetMB, MS, MA, Peter Kintzer, DVM.

 

Štítná žláza je největší endokrinní orgán, který ovlivňuje funkci téměř všech částí těla. Hormony tyroxin (T4) a trijódtyronin (T3) produkované touto žlázou řídí intenzitu metabolismu, podílejí se na tělesném růstu a mají vliv na funkci mnoha dalších orgánových systému. Dysfunkce štítné žlázy postihuje jak psy, tak kočky. Nástup onemocnění je obvykle nenápadný, trvá měsíce až roky a nemusí se zřetelně projevit ani v anamnéze, ani při klinickém vyšetření.

Diskuze se nejprve věnuje častějšímu onemocnění, a to hypotyreóze psů. Otázky a odpovědi e věnují incidenci, etiologii, predispozicím (jako jsou věk, pohlaví a plemeno), klinickým příznakům a vlastní diagnostice včetně diskuze věnované funkčním diagnostickým testům. Na konci se pak řeší léčba hypotyreózy psů a její následný a dlouhodobý monitoring.

Zajímavá je i druhá část diskuze o kočičí hypertyreóze. Felinní hypertyreóza byla poprvé uznána jako samostatný klinický subjekt v roce 1979. Od té doby se zvyšuje četnost diagnóz a nyní se toto onemocnění považuje za jedno z nejčastějších endokrinních onemocnění koček. Příčiny vzniku

tohoto onemocnění jsou neznámé, ale jsou známé predispoziční faktory jako např. plemeno, strava založená především na konzervách a používání steliva pro kočky.

 

Primární hypotyreóza vzniká v důsledku oslabené funkce a sekrece hormonů štítné žlázy. Většina psů trpí získanou hypotyreózou, takže se jedná buď o lymfocytární tyroiditidu nebo idiopatickou tyroidní atrofii. Toto onemocnění se nejčastěji diagnostikuje u psů ve středním věku a často postihuje střední až velká plemena. Klinické příznaky jsou variabilní, a protože mohou být jen stěží odlišitelné od jiných onemocnění, mnohdy dochází k nadměrnému diagnostikování hypotyreózy. Koncentrace hormonů štítné žlázy jsou navíc ovlivněny věkem, plemenem psa či přítomností celkového onemocnění.