SkinMed produkty na bázi chlorhexidinu

Chlorhexidin je chemické antiseptikum. Jeho účinek na bakterie, kvasinky, viry a popř. i plísně závisí na jeho koncentraci. V nižších koncentracích (okolo 5 mg/g = 0,5% koncentrace) je účinek chlorhexidinu baktericidní na většinu grampozitivních i gramnegativních bakterií. Ve vyšších koncentracích (obvykle od 20 mg/g = 2% koncentrace) zahubí také kvasinky, některé obalené viry a plísně. Mechanismus účinku je založen na rozrušení buněčné membrány, nikoli na inaktivaci ATPázy, jak se dříve myslelo.

Při použití přípravků s vyšší koncentrací chlorhexidinu je potřeba dbát na to, aby nepřišly do kontaktu s očima (mohlo by dojít ke vzniku rohovkového vředu) a s vnitřním uchem (hrozí ztráta sluchu). Nicméně v nízkých koncentracích je součástí některých roztoků pro kontaktní čočky. U zvířat se nejčastěji používá k povrchové dezinfekci ran a/nebo jako antiseptický šampon, popř. jako součást ušních kapek. Jeho baktericidní účinek je vyšší v porovnání s použitím přípravků s povidon-jodem nebo s roztokem soli a má zbytkový účinek až 6 hodin.

Medicinální šampony s chlorhexidinem používáme v rámci jak prevence, tak léčby a to i k samostatné lokální nebo kombinované terapii (s antibiotiky, antimykotiky, kortikoidy… ). Jeho primárním efektem je, že výrazně snižuje množství bakterií i kvasinek kolonizujících kůži. Sekundárním efektem je, že odstraňuje nečistoty, odumřelou tkáň, zaschlý hnis a krev, které jsou jinak živnou půdou pro bakterie a kvasinky. Pro ošetřené zvíře je velkým bonusem snížení svědivosti kůže. Majitel ocení odstranění zápachu a snadné rozčesávání srsti. Medicinální šampony s obsahem chlorhexidinu kůži také hydratují a pomáhají tak obnovovat přirozené prostředí kůže. Velmi důležitá je také možnost dlouhodobého použití těchto šamponů.

Aktuálně v nabídce:

SkinMed® Chlorhexidin Shampoo 0,5%  236 ml, 1 l 

SkinMed® Chlorhexidin Shampoo 4% 236 ml, 1 l

SkinMed® Chlorhexidin Spray 150 ml, 300 ml

Chlohexidinové Spraye jsou určené pro lokální ošetření a k dezinfekci operačního a injekčního pole, pupečního pahýlu novorozeňat, kůže, paznehtů a zevních rodidel. Přípravek je dále vhodný k dezinfekci rukou a k veškeré povrchové dezinfekci (např. nástrojů, operačního zařízení, vyšetřovacích stolů, psích kotců aj.)

SkinMed® Chlorhex Gel 2%

Dezinfekční gel s chlorhexidinem pro kočky, psy, drůbež, skot a prasata, balení 100g
Tento veterinární přípravek je indikován v případech hot spotu, dále pro ošetření kůže při podráždění (např. po bleším kousnutí, po odstranění klíštěte), při zánětlivých procesech kůže a v případech alergických
kožních onemocnění. Přípravek lze použít i pro kompletní ochranu dutiny ústní, kde snižuje zátěž výskytu nežádoucích mikroorganismů a působí proti tvorbě plaku.