Profesor Ian Ramsey BVSc PhD DSAM DipECVIM-CA, FHEA, FRCVS
V článku jsou shrnuty informace o hormonech produkovaných štítnou žlázou. Dále jsou pak zmiňovány faktory, které hladiny hormonů štítné žlázy výrazně ovlivňují. Mezi časté můžeme zařadit například vlivy hormonů, které produkuje hypofýza nebo hypotalamus, věk zvířete (u straších jsou obvykle hladiny T4 nižší), plemeno (nízkou hladinu T4 mají například chrti), pohlaví (T4 stoupá během říje), faktory prostředí (in-door / out-door zvířata apod.), roční období, denní fáze …… a v neposlední řadě také tzv. euthyroidní syndrom. U mnoha zvířat, která mají jiná onemocnění, než je porucha funkce štítné žlázy, také dochází k záchytu nižších hladin T3 a T4. Jedním z důvodů je například jejich vysoká citlivost na zvýšenou hladinu kortikoidů, cytokinů a mnoha dalších látek. Mezi velmi časté onemocnění, které snižuje hodnoty hormonů štítné žlázy můžeme zařadit hyperadrenokorticicmus (Cushingův syndrom).
V článku jsou dále uvedeny bazální hladiny hormonů štítné žlázy, postup správné diagnostiky hypotyreózy a doporučená léčba levotyroxinem. Plus tam najdete i jednoduchou tabulku, jak dávkovat aktuálně jediný dostupný veterinární přípravek s levothyroxinem – Forthyron (Dechra). Ten je nově dostupný nejen v silách 200mcg a 400mcg, ale také jako tablety o síle 600mcg a 800mcg. Všechny tablety jsou vyráběny se dvěma půlícími rýhami, což umožňuje vysokou flexibilitu dávkování. Více informací v článku nebo na www.cymedica.com v sekci Produkty.
Štítná žláza vytváří primárně tyroxin (T4) a v menší míře i trijodotyronin (T3). Aktivní formou hormonu je T3, který nejvíce tvořen v periferních tkáních a to z hormonu T4. Oba hormony se pak vážou na plazmatické bílkoviny. Pouze 1% je volné, tedy biologicky aktivní. Množství T4 je závislé na množství uvolněného TSH (stimulační hormon štítné žlázy). TSH je pak negativní zpětnou vazbou tlumen hladinou T4. Množství uvolněného TSH je ale také ovlivněno množstvím TRH (thyroid releasing hormone) uvolněného z hypotalamu.
Mezi další vlivy, které ovlivňují funkci štítné žlázy, patří:
- věk (u straších zvířat jsou hladiny T4 nižší),
- plemeno (nízkou hladinu T4 mají chrti),
- pohlaví (T4 stoupá během říje),
- faktory prostředí (in-door / out-door zvířata apod.),
- roční období
- denní fáze …… atd..
Euthyroidní syndrom
Hladina hormonů štítné žlázy je u nemocných zvířat snížená, protože tyto hormony jsou velmi citlivé například na vyšší hladiny kortikoidů, cytokinů a dalších látek. K tomuto efektu vedou hlavně další endokrinopatie a nejvíce hyperadrenokorticismus. Proto je vždy velmi důležité znát velmi podrobnou anamnézu pacienta a provést klinické vyšetření.
Podávání mnoha léků
Funkci štítné žlázy asi nejvíce ovlivňují glukokortikoidy a potencované sulfonamidy, a pokud si chceme být jisti, že vliv na štítnou žlázu již nemají, musíme je vysadit a počkat minimálně 1 měsíc před dalším měřením hladin hormonů štítné žlázy.
Periferní abnormality
Jedná se o neadekvátní konverzi T4 na T3 a je známa spíše z humánní medicíny, nicméně se o tomto vlivu uvažuje také u zvířat.
Diagnostika hypotyreózy se neobejde bez vstupního klinického vyšetření. Klinické příznaky hypotyreózy byly roztříděny do tří skupin:
- Běžné: letargie, zvyšování hmotnosti, alopecie, pyodermie, seborrhea
- Méně frekventované: neuromuskulární problémy, problémy s plodností u samic, myxedém, onemocnění očí
- Zřídka se vyskytující: koagulopatie, kardiovaskularní problémy, neplodnost samců, gastrointestinální poruchy, změny v chování
Velmi často jsou nutná ale další vyšetření, mezi která patří: vyšetření moči, základní hematologické a biochemické vyšetření krve. U pacientů s hypotyreózou se poměrně často vyskytuje hypercholesterolémie a neregenerativní anémie, ale ani jeden z nich není dostatečný pro vyslovení diagnózy.
Dalším krokem v diagnostice hypotyreózy jsou tedy endokrinní testy:
Bazální hladiny hormonů
T4 – celkový tyroxin: je snížen u většiny psů s hypotyreózou, ale jeho hladinu snižuje široká škála dalších onemocnění a použitých léků.
- 0-15 nmol/l – hypotyreóza anebo eutyroidní syndrom anebo konkurentní terapie,
- 15-25 nmol/l – normální stav,
- 25-80 nmol/l – pravděpodobně eutyroidní syndrom,
- více jak 80 nmol/l – předávkování tyroxinem anebo hypotyreózy s protilátkami proti T4.
POZOR ale na věk zvířete, jeho plemeno, pohlaví, pohlavní cyklus apod.
T3 – trijodtyronin – měření hladiny v séru má malou vypovídací hodnotu v diagnostice hypotyreózy.
TSH – měření koncentrace tohoto hormonu se využívá primárně v humánní medicíně. Jsou k dispozici také testy na měření endogenního psího TSH (cTSH), ale bohužel nejsou tak citlivé, jako ty humánní.
Interpretace hladin cTSH pode Cambridge Specialist Laboratory:
- 0-0,41 ng/ml – většinou eutyroidní syndrom anebo výjimečně hypotyreóza,
- 0,41-0,6 ng/ml – normální stav,
- více jak 0,6 ng/ml – hypotyreóza anebo výjimečně eutyroidní syndrom.
Jako u ostatních endokrinních onemocnění, lze i u hypotyreózy využít stimulační testy. Nicméně jejich použití je spíše teoretické, protože stimulační látky nejsou běžně dostupné a jsou velmi drahé (např. lidský rekombinantní hormon – rh TSH nebo TRH).
Dále můžeme využít měření protilátek proti T4 a proti tyreoglobulinům. Pro rutinní vyšetření se však tyto testy nepoužívají, protože je u nich vysoká falešná pozitivita a diagnostický přínos je zatím spíše ve stádiu výzkumu.
Správná terapie hypotyreózy levotyroxinem může být také považována za součást diagnózy. Před počátkem terapie je potřeba změřit bazální hladiny celkového tyroxinu T4. Následně se použije veterinární přípravek s levotyroxinem (např. Forthyron®) a to v dávce 20mcg/kg 1x denně anebo 2x denně (poznámka redakce: u přípravku Forthyron® je schválený způsob podání následovný: výchozí dávka levothyroxinu sodného je 10 mikrogramů/kg živé hmotnosti perorálně každých 12 hodin). Kontrolní měření T4 provedeme za měsíc a to 4-6 hodin po podání léku. Ideální je, když se naměřené hodnoty pohybují v horní polovině referenčního rozmezí). Medikace nicméně musí zohledňovat také celkový zdravotní stav pacienta. První známky zlepšení celkového stavu (vyšší aktivita a větší ochota k pohybu) by se měly dostavit cca během 14 dnů od začátků léčby. Kožní léze vymizí většinou až v průběhu 3 měsíců. Postupně by měly zmizet všechny klinické příznaky hypotyreózy. Pokud nedojde k výraznému zlepšení během 3 měsíců, je potřeba terapii vysadit!!
SHRNUTÍ – PROTOKOL DIAGNOSTIKY HYPOTYREÓZY:
- Anamnéza, klinické vyšetření, rutinní biochemické a hematologické vyšetření
- Výsledek hladiny T4 je nízký anebo při spodní hranici normálního referenčního rozmezí. Hladina TSH (popř. jiného stimulačního testu) by měla odpovídat onemocnění. Interpretace pacientů, u kterých byly v posledním měsíci podány kortikoidy anebo potencované sulfonamidy, je obtížná.
- Odpověď na léčbu levotyroxinem by měla být dobrá. Doporučená zahajovací denní dávka je podle autora 20 mcg/kg 1-2x denně. Maximální dávka pak 800 mcg/kg 2x denně. Kontrola hladiny T4 v krvi je nutná za měsíc a to 4-6 hodin po aplikaci tablety.
- Levotyroxin vykazuje farmakokinetiku závislou na podané dávce – konečná dávka se bude u jednotlivých pacientů lišit, protože někteří jej zřejmě absorbují lépe a/nebo jej eliminují pomaleji, než jiní.
Seznam literatury, která šířeji pojednává o hypotyreóze psů je v angličtině dostupná na vyžádání ve společnosti Cymedica.
Ještě nemáte účet pro přístup do e-shopu a chcete s námi spolupracovat? Kontaktujte nás na telefonu +420 800 137 269 , e-mailu info@cymedica.cz, nebo prostřednictvím tohoto formuláře. Kolegové z našeho Zákaznického servisu se s Vámi spojí a vše s Vámi individuálně nastaví.
Spolupráce s Cymedicou Vám přinese nejen možnost objednávat zboží z našeho e-shopu za výhodných, individuálně nastavených podmínek, ale i další benefity, jako je možnost zapojit se do Programu Cymedica Plus, účast na webinářích a seminářích, časopis Herriot, který vydáváme a mnoho dalších výhod.
